Transgender vrouwen uitgesloten van vrouwelijke evenementen Olympische Spelen
Nieuw beleid is vandaag bekendgemaakt en geldt voor alle toekomstige Olympische Spelen
Het Internationaal Olympisch Comité heeft besloten dat transgender vrouwen niet mogen deelnemen aan alle vrouwenonderdelen. Het nieuwe beleid, getiteld ‘Beleid ter bescherming van de vrouwelijke categorie in de Olympische sport’, is vandaag (26 maart) bekendgemaakt en bevestigt dat deze regelgeving van toepassing zal zijn op alle toekomstige Olympische Spelen.
Het comité stelt dat het verbod gebaseerd is op wetenschappelijk bewijs en dat deelname aan vrouwenonderdelen voortaan in eerste instantie zal worden bepaald door een screening op het SRY-gen om het biologische geslacht als man vast te stellen.
criteria
Atleten die negatief testen op het SRY-gen voldoen permanent aan de criteria van dit beleid voor deelname in de vrouwencategorie.
Volgens de officiële aankondiging stelt het IOC dat atleten met een positieve SRY-testuitslag, waaronder XY-transgender personen en androgeengevoelige XY-DSD-atleten, wel mogen deelnemen aan onderdelen waarvoor hun screening dit toelaat.
IOC komt met verklaring
Naar aanleiding van het verbod zei IOC-voorzitter Kirsty Coventry in een verklaring: “Als voormalig atleet geloof ik hartstochtelijk in het recht van alle Olympiërs om deel te nemen aan eerlijke wedstrijden.
Het beleid dat we hebben aangekondigd is gebaseerd op wetenschap en is tot stand gekomen in overleg met medische experts. Op de Olympische Spelen kunnen zelfs de kleinste verschillen het verschil maken tussen winst en verlies. Het is dus volstrekt duidelijk dat het niet eerlijk zou zijn als biologische mannen in de vrouwencategorie zouden deelnemen. Bovendien zou het in sommige sporten simpelweg niet veilig zijn.”
voorlichting
Ze vervolgt: “Elke atleet moet met waardigheid en respect worden behandeld, en atleten hoeven slechts één keer in hun leven gescreend te worden. Er moet duidelijke voorlichting over de procedure zijn en er moet begeleiding beschikbaar zijn, naast deskundig medisch advies.”
De commissie stelt dat het beleid is ingevoerd om gelijke toegang tot topsport te bieden, en beweert dat het de gelijkheid, de Olympische waarde en de zichtbaarheid van de vrouwelijke categorie zal vergroten.
eerdere verklaringen
Het beleid vervangt alle eerdere verklaringen van het IOC over de inclusie van transgender personen, inclusief het Kader inzake eerlijkheid, inclusie en non-discriminatie op basis van genderidentiteit en sekseverschillen (Framework on Fairness, Inclusion and Non-discrimination on the Basis of Gender Identity and Sex Variations).
Bron: Attitude