Rusland

Rusland verbiedt prominente lbhtiq+-rechtenorganisatie, want ‘extremistisch’

Een nieuwe klap voor de toch al kwetsbare gemeenschap

Leestijd: 2 min

Een rechtbank in Rusland heeft dinsdag een prominente lhbtiq+-rechtenorganisatie als extremistische organisatie bestempeld. Dit is de zoveelste klap voor de geplaagde gemeenschap in het land, die de afgelopen jaren onder president Vladimir Poetin steeds harder is aangepakt.

Tijdens een zitting achter gesloten deuren heeft de rechtbank van Sint-Petersburg de groep Coming Out verboden omdat die ‘extremistisch’ zou zijn. De autoriteiten hebben geen details bekendgemaakt over de rechtszaak, die vorige maand door het Russische ministerie van Justitie is aangespannen en die geheim is verklaard.

blijven strijden 

De groep, die nu vanuit het buitenland opereert, heeft verklaard dat ze ondanks de uitspraak lhbtiq+-personen in Rusland en daarbuiten zal blijven steunen en voor hun rechten zal blijven strijden.

“We hebben ons al lange tijd op deze ontwikkeling voorbereid. We hebben onze beveiliging verbeterd, duurzame werkmethoden ontwikkeld en blijven verantwoordelijk handelen, in de eerste plaats voor degenen die op ons rekenen”, aldus Coming Out in een online verklaring.

sterke gemeenschap 

“Het is vandaag de dag extra belangrijk om niet toe te geven aan de angst en om er niet alleen voor te staan. Onze gemeenschap is sterker dan welk label dan ook, en de geschiedenis heeft dat bewezen.”

Coming Out is de eerste lhbtiq+-rechtenorganisatie die is aangewezen sinds de uitspraak van het Hooggerechtshof in 2023, die in feite alle activisme verbood voor lhbtiq+-personen. Soortgelijke rechtszaken zijn aangespannen tegen twee andere lhbitq+-rechtenorganisaties, waarover de rechtbanken in Sint-Petersburg en de regio Samara nog moeten oordelen.

meer dan tien jaar onder druk 

De regenbooggemeenschap in Rusland staat al meer dan tien jaar onder juridische en publieke druk. Sinds de inval van het Kremlin in Oekraïne vier jaar geleden is die druk alleen maar toegenomen. Poetin heeft betoogd dat de oorlog in Oekraïne een proxy-oorlog is met het Westen, die volgens hem tot doel heeft Rusland en zijn ‘traditionele familiewaarden’ te vernietigen door te strijden voor lhbtiq+-rechten.

Elke afbeelding van homo's en transgenders die hen in een positief of zelfs neutraal licht laat zien, is sindsdien verboden. Genderbevestigende medische zorg en het wijzigen van iemands geslacht in officiële documenten zijn verboden.

politie-invallen 

In november 2023 verklaarde het Russische Hooggerechtshof wat de regering ‘de internationale lhbt-beweging’ noemde tot een extremistische organisatie, waardoor iedereen die bij deze gemeenschap betrokken was, vervolgd en mogelijk gevangengezet kon worden.

Enkele dagen na de uitspraak werd de gemeenschap opgeschrikt door berichten over politie-invallen in homobars, nachtclubs en gelegenheden waar dragshows werden gehouden in Moskou, Sint-Petersburg en andere steden. Er volgden strafzaken op basis van beschuldigingen van betrokkenheid bij de ‘lhbt-beweging’, en sommige mensen kregen boetes voor het tonen van symbolen die door de autoriteiten als ‘extremistisch’ werden beschouwd, zoals een regenboogvlag.

kwetsbaar en eenzaam 

De Russische autoriteiten proberen de lhbitq+-gemeenschap ‘zo kwetsbaar en eenzaam mogelijk’ te maken, aldus Denis Oleinik, directeur van Coming Out.

De organisatie, voorheen gevestigd in Sint-Petersburg, de op één na grootste stad van Rusland, opereert sinds de grootschalige invasie van Oekraïne volledig vanuit het buitenland. Ze biedt geen steungroepen of offline activiteiten meer aan, maar verleent nog wel psychologische en juridische ondersteuning op afstand. De organisatie werkt ook samen met internationale organisaties om op te komen voor lhbitq+-rechten in Rusland en om mensen te helpen die het land ontvluchten, vertelde Oleinik in februari aan Associated Press.

onveilig 

De uitspraak maakt het onveilig voor mensen om in het openbaar content van Coming Out te delen, en voor iedereen in Rusland of die erheen reist om geld aan de groep te doneren, zei hij.

De aanduiding ‘extremistisch’ schrikt mensen soms ook af om hulp te zoeken, en weerhoudt andere mensenrechtenorganisaties of media ervan om met hen samen te werken, aldus Oleinik. Er kunnen ook risico's zijn voor familieleden van activisten die zich openlijk in het openbaar uitspreken. Maar, zegt hij: “Verder kunnen we hulp bieden, en het is ook toegestaan om onze hulp te ontvangen.”

Bron: ABC News

Powered by Labrador CMS