
Drie nieuwe tips voor Pride Amsterdam: 40 jaar queer omroep MVS, minicongres ‘Sport of Strijd?’ en het Sport Pride Fitness Festival
Deze maand staat in het teken van Pride Amsterdam. Wekelijks deelt Winq tips uit het overvolle programma. Deze keer de tentoonstelling rond het40-jarige jubileum van queer omroep MVS, het minicongres ‘Sport of Strijd’ dat gaat over een veilige plek voor alle sporters, en last but not least: het Sport Pride Fitness Festival.
40 jaar queer omroep mvs
MVS, de queer omroep van Amsterdam, viert dit jaar haar 40-jarig bestaan. Een bijzondere mijlpaal voor een radio- en tv-station dat al sinds 1985 volledig wordt gerund door bevlogen vrijwilligers. In 2025 viert MVS dit jubileum met een feestelijke tentoonstelling tijdens Pride Amsterdam. Op deze tentoonstelling gaat de TV-special Het mooiste van MVS in première, waarin een aantal Amsterdamse queer Iconen met een lach en een traan terugblikt op grote en kleine queer verhalen uit de stad.
TV special: 40 jaar queer verhalen uit de stad
De kracht van MVS is de vóór en dóór formule, hiermee zijn wij in staat geweest als onafhankelijk podium de evolutie van de queer community de afgelopen vier decenia van binnenuit te volgen.

MVS heeft beeld van bijna alle edities van Pride Amsterdam, de strijd voor transgenderrechten, de ervaringen van lhbtiq+ vluchtelingen, het uitgaansleven, tot hoe je kunt (over)leven met hiv en aids. MVS was er ook bij tijdens de Gay Games, de openstelling van het huwelijk en de protesten tegen Orbán en Poetin. Met liefde, humor en een kritische blik werd verslag gedaan van deze grote én kleine verhalen in de stad. Je ziet het tijdsbeeld en de (regenboog) community veranderen van homo/lesbo naar lhbtiq+ en herbeleeft de feesten, Prides en culturele hoogtepunten die de gemeenschap hebben gevormd.
Het jubileumprogramma
Het mooiste van MVS wordt tijdens de groepstentoonstelling EMBRACE van de Stichting Art that Matters gepresenteerd in de Oude Lutherse Kerk. Daar is ook het werk te zien van fotograaf Arjan Spannenburg en beeldend kunstenaars Sanda Sudor en Frans Franciscus. Deze tentoonstelling maakt deel uit van de Pride Art Route 2025.
- Lutherse Kerk aan het Spui: EMBRACE is tijdens de Pride weekenden van 14:00 tot 18:00 uur te bezoeken op vrijdag-zondag 19-20 juli, 25-27 juli en 1-3 augustus.
- Ook is Het mooiste van MVS elke dag tussen 25 juli en 3 augustus te zien in The Social Hub op de Wibautstraat, Pride Hub en de plek voor de volgende generatie changemakers op Wibautstraat 129.
mini-congres ‘sport of strijd?’
In een tijd waarin de sportwereld steeds vaker het toneel is van felle debatten over identiteit en uitsluiting, organiseert Pride and Sports op 18 juli in Amsterdam het mini-congres ‘Sport of Strijd?’

Hoe zorgen we ervoor dat sport écht voor iedereen is? Een veilige plek voor transgender, non-binaire en intersekse sporters? Tijdens deze middag bieden we inzichten, verhalen en concrete handvatten.
De vragen die centraal staan: Wie bepaalt wie er mee mag doen? Wat betekent eerlijkheid als de spelregels zijn gebouwd op achterhaalde ideeën over sekse en gender? En hoe gaan we om met de groeiende politieke en maatschappelijke druk op sporters die buiten het binaire systeem vallen?
Het thema transgender en sport is de laatste jaren omgeven door desinformatie, waarbij veel veronderstellingen worden gedaan die niet kloppen. Met als gevolg dat trans, non-binaire en intersekse mensen steeds vaker worden uitgesloten van deelname aan sport. Verdachtmakingen en een negatieve publieke opinie versterken dit beeld.
Wat kun je verwachten?
Tijdens het programma verkennen we samen met sporters, beleidsmakers en wetenschappers de spanningen tussen identiteit, prestatie en deelname. We combineren data met persoonlijke ervaringen en geven je praktische tools om het gesprek verder te brengen. Op de werkvloer, in de bestuurskamer of langs de sportlijn.
Deze middag is voor iedereen die betrokken is bij sport of zich inzet voor inclusie: Sportprofessionals, sporters (transgender, non-binair, intersekse én cisgender), beleidsmakers, LHBTIQ+ belangenbehartigers, studenten, trainers, buurtsportcoaches, journalisten, docenten Lichamelijke Opvoeding (LO) en anderen die willen bijdragen aan een rechtvaardige sportwereld.
Na afloop is er gelegenheid tot napraten tijdens een
informele borrel.
Datum: Vrijdag 18 juli 2025
Tijd: 13:30 – 17:00 (inloop vanaf 13:00)
Locatie: Keizersgrachtkerk
Keizersgracht 566
1017 EM Amsterdam
Meld je aan via de website van Pride and Sports.
sport pride fitness festival
Op zaterdag 26 juli 2025 brengt Sport Pride Fitness Festival sport, energie en verbinding naar het hart van Amsterdam. Van 10:00 tot 18:30 uur kun je midden in het Vondelpark deelnemen aan een divers aanbod aan groepslessen, gegeven door toonaangevende trainers vanuit verschillende partners zoals Saints & Stars, House of Workouts en Les Mills.
Programma-overzicht

● 12:00 | HIIT & Booty door The Workout Lab (Chiara Kokmeijer)
● 12:30 | XCORE door House of Workouts (Damian Genefaas & Sanne van der Meer)
● 13:00 | Boxing door Kune Gear (Roel van den Heuvel)
● 13:30 | BRN door House of Workouts (Rick van Kempen & Mariah Sanchez)
● 14:00 | Zumba door Eva Abels
● 14:30 | Les Mills Dance door Siegfried Daniel Margaritha
● 15:00 | Kick ass barre door House of ( Felix Jansen)
● 15:45 | Les Mills BodyJam door Siegfried Daniel Margaritha
● 16:00 | Surprise workout door Saints & Starts
● 16:30 | Les Mills Dance door Siegfried Daniel Margaritha
● 18:00 | Warm-up door Midnight Runners (Dylan Watzeels)
Alle sessies vinden plaats op verschillende open air stages tijdens Pride Park in het Vondelpark: de opening van Pride Amsterdam 2025 met naast sport ook optredens van onder anderen Karin Bloemen, Willeke Alberti en Lady Bee.
Tickets zijn verkrijgbaar via Eventbrite. Deelname is toegestaan vanaf 16 jaar. Parkeren kan tegen betaling bij Q-Park Byzantium, Keizersgracht en ParkBee Conscious Hotel, of via straatparkeren met een parkeerapp.
Let op: tickets voor House of Workouts en Midnight Runners zijn apart verkrijgbaar. Zie hiervoor hun website.