Utrecht en Arnhem organiseren in beide steden een herdenking vanwege de aanslag op Berlin Pride
Dinsdag in Arnhem, woensdag in Utrecht
Op woensdagavond 29 juli 2026 organiseert Utrecht Queer Culture Festival de herdenkingsbijeenkomst ‘Liebe überwindet Hass’ (Liefde overwint haat) na de aanslag op de Berlin Pride afgelopen weekend. Tijdens een korte herdenking op het Domplein wordt een minuut stilte gehouden.
Afgelopen weekend, op zaterdag 25 juli, vielen minimaal 1 dode en meerdere gewonden nadat een busje inreed op bezoekers van de jaarlijkse Pride in de Duitse hoofdstad. Uit solidariteit met de slachtoffers, hun vrienden, familie, geliefden en de queer gemeenschap in Berlijn organiseert Utrecht Queer Culture Festival op woensdagavond 29 juli a.s. de bijeenkomst ‘Liebe überwindet Hass’ (Liefde overwint haat) van 19.30 uur tot 20.30 uur op het Domplein, rond de gedenksteen Sodomie. Deze plek staat ook wel bekend als het Utrechtse Homomonument.
een minuut stilte
“Wij zijn geschokt door deze aanslag. Het is een afschuwelijke daad van haat. Deze mensen dachten op een ‘veilige plek’ te zijn om Pride te vieren. Juist onze queer gemeenschap heeft behoefte aan plekken om veilig jezelf te kunnen zijn. Met onze herdenking willen we onze solidariteit tonen met de gemeenschap in Berlijn en het signaal afgeven dat liefde sterker is dan haat”, aldus de organisatie.
Tijdens de herdenking kunnen bij het monument bloemen worden neergelegd en kaarsjes en lichtjes worden ontstoken. Ook zal een minuut stilte in acht genomen worden. Aan de exacte invulling van het programma wordt nog gewerkt, wel is al duidelijk dat burgemeester Sharon Dijksma zal spreken.
utrecht queer culture festival utrecht
Queer Culture Festival wordt georganiseerd door Stichting UQCF. Vaste onderdelen van het festival zijn onder andere de Dirkje Kuik lezing, de uitreiking van de Annie Brouwer-Korf prijs en de Walk of Love. De editie van 2026 staat gepland van 2 tot en met 11 oktober. Utrecht Queer Culture Festival viert de schoonheid van diversiteit. Het festival agendeert en stimuleert de vrijheid en variatie in seksualiteit, gender, seksuele oriëntatie, lichaam en relatievormen. Meer informatie is te vinden op www.uqcf.nl.
update: ook arnhem herdenkt slachtoffers aanslag
Loco-burgemeester David de Vries opent de herdenking. Vervolgens spreken Ricardo Brouwer, voorzitter van COC Midden-Gelderland, Tessa van Rooijen namens de Dolle Mina’s en Owen Rikken.
Tijdens de bijeenkomst is er ruimte voor een minuut stilte. Daarna kunnen aanwezigen bloemen leggen bij de regenboogvlag, die halfstok hangt. De gemeente Arnhem stelt hiervoor gratis bloemen beschikbaar in alle kleuren van de regenboog.
Aan het einde van de herdenking wordt de regenboogvlag weer gehesen, als symbool van de veerkracht van de regenbooggemeenschap.
“Onze gemeenschap werd in Berlijn in het hart getroffen, op een plek waar mensen juist het leven, de liefde en zichzelf vierden. We herdenken de slachtoffers en laten tegelijkertijd zien dat wij ons niet laten intimideren. We blijven zichtbaar en verbonden”, aldus Ricardo Brouwer, voorzitter van COC Midden-Gelderland.
Als teken van solidariteit zullen ook het stadhuis, de fonteinen van de Blauwe Golven en op de Markt en de AKU-fontein in regenboogkleuren uitlichten. COC Midden-Gelderland roept Arnhemmers daarnaast op om de regenboogvlag uit te hangen.
Praktische informatie
Datum: dinsdag 28 juli 2026
Tijd: 20.00 uur
Locatie: stadhuis Arnhem
Programma: toespraken, minuut stilte, bloemenlegging en het opnieuw hijsen van de regenboogvlag