regenbooggedicht

“Ik wilde de liefde tussen twee vrouwen vangen op een heel alledaagse manier”
Lees hier het regenbooggedicht van Babeth Fonchie Fotchind
Babeth Fonchie Fotchind schreef dit jaar in opdracht van de CPNB het Regenbooggedicht ‘waar wij’. “Voor mij is dit gedicht een kraal aan een lange ketting: iedere Regenboogdichter voegt iets toe.”
1) wat wilde je overbrengen met ‘waar wij’?
“Het is een gedicht over een liefde tussen twee vrouwen, maar ik heb geprobeerd die liefde op een heel alledaagse manier te vangen. Alsof het vanzelfsprekend is. Dat zou het ook moeten zijn, maar in de maatschappij is dat helaas niet altijd zo. Daarom heb ik het gaandeweg toch expliciet gemaakt: dit is een verhaal over twee vrouwen. Tegelijkertijd draait het om het universele: verlangen, samenzijn, een relatie.”
2) waar staat de groene bank in jouw verhaal symbool voor?
“De groene bank in het gedicht staat voor iets kleins, iets herkenbaars. Het is een concessie die je doet uit liefde. Dat maakt het menselijk en dichtbij. Ik hoop dat mensen uit de queer community zich herkennen in dit gedicht. Dat ze gewoon eens een liefdesgedicht lezen dat voor hén is geschreven, zonder dat er meteen strijd of trauma aan vast zit.”
“er is veel politieke en maatschappelijke spanning, maar zie dat mensen zich uitspreken, niet weglopen”
3) hoe was het om gevraagd te worden voor deze opdracht?
“Ik vond het meteen leuk, ook omdat het een heel open opdracht was. Er waren geen harde richtlijnen, behalve dat het gedicht op een A4’tje moest passen. Dat gaf me veel vrijheid. Ik denk dat kunst zichzelf vaak aan je toont, en dat was ook hier zo: op een gegeven moment wist ik precies welke richting het op moest. Voor mij is dit gedicht een kraal aan een lange ketting: iedere Regenboogdichter voegt iets toe.”
4) welke zorgen heb je als maker over de queer community vandaag de dag?
“Er is zo veel politieke en maatschappelijke spanning. Mensen proberen verworven rechten terug te draaien. Dat baart me zorgen. Ik heb meegemaakt dat het huwelijk eindelijk voor iedereen werd opengesteld, maar ook hoe onze vrijheid sindsdien weer onder druk is komen te staan. Tegelijkertijd zie ik dat mensen zich uitspreken, niet weglopen. Ik hoop dat we die kracht van onze community ook inzetten voor mensen die gemarginaliseerd worden.”
5) met welk regenboogboek heb jij een bijzondere band?
“Fair Play van Tove Jansson. Het is een klein boekje met korte verhalen over twee vrouwen die samen leven, reizen, kibbelen. Niets groots of dramatisch, gewoon het dagelijks leven. Dat vond ik zo mooi. Het is herkenbaar, teder, zonder dat er nadruk ligt op het feit dat het om twee vrouwen gaat. Dat alledaagse vind ik heel krachtig.”
Babeth Fonchie Fotchind (1993) is jurist en dichter en werd door de Volkskrant verkozen tot literair talent. Haar dichtbundel Plooi verscheen in juni 2022 bij Uitgeverij De Geus en ontving lovende recensies.
Op zaterdag 19 juli draagt Babeth haar gedicht live voor in de Nieuwe Kerk in Amsterdam tijdens de Pride Talk van Petra de Sutter, rector Universiteit van Gent, en daarvoor de eerste transgender vicepremier van Europa. Tickets à €7,50 zijn verkrijgbaar via nieuwekerk.nl.