column

Hoofdredacteur Martijn Kamphorst neemt afscheid van Winq: “Het is me een absolute eer geweest”

Leestijd: 2 min

Hoofdredacteur Martijn Kamphorst neemt afscheid van Winq. Hij verruilt de redactie voor het klaslokaal. “Komende lente word ik klaargestoomd voor een intensief traject richting de rol van Meester Martijn.”

Voor een van de allereerste stukken die ik schreef toen ik als broekie begon in de media, sprak ik met twee leerkrachten die hun homoseksualiteit niet onder stoelen of schoolbanken staken.

Dit was anno 2012 en de zogeheten enkele-feitconstructie was nog alive and kicking. Die maakte het voor scholen met een religieuze achtergrond mogelijk een leerkracht te ontslaan wanneer deze een relatie had met iemand van hetzelfde geslacht. Hier lieten de twee leraren in kwestie zich niet door afschrikken. Zij beseften: de belangrijkste manier om deze grove vorm van discriminatie te bevechten, om leerlingen te laten zien hoe volkomen menselijk homoseksualiteit is, is door ons niet te verstoppen.

“ontslagen worden vanwege mijn relatie met een man is in het onderwijs inmiddels onmogelijk, maar het belang van een positief rolmodel blijft onverminderd groot”

Na de afronding van mijn studie Engelse Taal en Cultuur overwoog ik zelf ook een tel of twee het onderwijs in te gaan, maar mijn jonge leeftijd en de mediawereld met haar belofte van groots avontuur trokken me een ander pad op, tot ik vorig jaar aan de slag ging als vrijwilliger voor de VoorleesExpress. Ineens bracht ik elke week twee uurtjes door met een drietal jonge kinderen en hun ouders om hen als gezin te enthousiasmeren voor taal. De enorme veranderingen die binnen een halfjaar optraden, waren niets minder dan magisch. Tijdens het eerste bezoek kon de oudste met moeite haar eigen naam schrijven, tijdens het laatste las ze voor mijn neus een boek uit.

Vanaf toen was het hek van de dam. Met elke week die verstreek, begon ik me meer te verdiepen in een overstap naar de klas en gaandeweg ontdekte ik hoe veel kanten van mezelf ik daarin kwijt kan. Mijn passie voor presenteren, mijn verleden als amateuracteur, mijn liefde voor taal en mijn haat-liefdeverhouding met rekenen. Ontslagen worden vanwege mijn relatie met een man is in het onderwijs inmiddels onmogelijk, maar het belang van een positief rolmodel blijft, gezien de teruglopende acceptatiecijfers onder jongeren, onverminderd groot.

“als ik later groot ben, hoop ik vele leerlingen een zetje te hebben gegeven richting een gelukkig leven”

Begin dit jaar hakte ik de knoop door. Met ‘dank’ aan het gierende leerkrachtentekort kon ik op een basisschool bij mij in de buurt anderhalve week proeven aan het vak door middel van een intensieve Crash Course. Een sprong in het diepe, maar ik bleef drijven. Sterker nog, ik zwom en genoot van elke slag.

Komende lente word ik klaargestoomd voor een intensief omscholingstraject richting de rol van Meester Martijn. Daarmee is de tijd gekomen afscheid te nemen van Winq, en daarmee, lieve lezers, ook van jullie. Het is me een absolute eer geweest jarenlang de vele kleuren van onze regenboogfamilie te laten stralen. Om een positie te mogen bekleden waarin mijn grootste taak eruit bestond mensen eraan te herinneren dat hun seksuele oriëntatie of genderidentiteit geen vloek is, maar een schitterende zegen.

Het mag geen toeval heten dat de cover van mijn afscheidseditie wordt gesierd door Leendert ‘Mees Kees’ de Ridder, die, net als menig inspirerend leerkracht, geen geheim maakt van zijn homoseksualiteit. Als ik later groot ben, hoop ik net als zij vele leerlingen een zetje te hebben gegeven richting een gelukkig leven.

Powered by Labrador CMS