“We’ll meet again…” Bekijk de trailer van de nieuwe queer film La Bola Negra
Vanaf januari te zien in de Nederlandse bioscopen
Drie levens, drie verschillende tijden. Penélope Cruz als flamboyante cabaretartiest met een Marlene Dietrich-vibe. La Bola Negra is een Spaanstalige film waarin de levens van drie homoseksuele mannen met elkaar verbonden zijn, hoewel ze elkaar nooit hebben ontmoet. De film is vanaf januari te zien in de Nederlandse bioscopen, bekijk hier de trailer.
La Bola Negra is een Spaanse dramafilm die de levens van drie homoseksuele mannen volgt, verspreid over drie cruciale periodes in de Spaanse geschiedenis: 1932, 1937 en 2017.
verhaal in drie delen
De film is geschreven en geregisseerd door Javier Ambrossi en Javier Calvo, beter bekend als ‘Los Javis’. Het duo is wellicht het meest bekend als twee van de belangrijkste juryleden van Drag Race España en als de makers van de geliefde biografische miniserie Veneno.
Voor hun nieuwste project hebben ze een origineel verhaal in drie delen gecreëerd, dat sterk geïnspireerd is op het leven en werk van de openlijk homoseksuele dichter en toneelschrijver Federico García Lorca, die tijdens de Spaanse Burgeroorlog werd vermoord.
carlos, sebastián en alberto
In 1932 wordt Carlos vanwege zijn geaardheid geweigerd bij een elitaire club. In 1937, tijdens de Spaanse Burgeroorlog, vecht Sebastián in het fascistische leger en ontstaat er een vonk met een republikeinse gevangene. In 2017 ontrafelt historicus Alberto een diep familielid-geheim. Hoewel ze elkaar nooit ontmoeten, zijn ze verbonden door verlangen, onderdrukking en een generatielang trauma.
Dat is de korte versie van het verhaal. Nu de lange versie: de film volgt een jonge man genaamd Carlos (nieuwkomer Milo Quifes) die probeert lid te worden van het luxe casino van zijn familie, maar wordt buitengesloten vanwege zijn vermeende homoseksualiteit. Vandaar de titel van de film (die ook de titel is van een van Lorca's onvoltooide werken): La Bola Negra betekent De Zwarte Bal.
Het grootste deel van het verhaal speelt zich voornamelijk af in 1937, wanneer de Spaanse Burgeroorlog een klein, landelijk dorp bereikt. Trompettist Sebastián (muzikant Guitarricadelafuente in zijn filmdebuut) overleeft ternauwernood een aanval van nationalistische troepen, maar wordt vervolgens gerekruteerd voor datzelfde fascistische leger.
Eenmaal gestationeerd in een militair ziekenhuis, krijgt hij de taak om een linkse gevangene genaamd Rafael (Miguel Bernardeau uit Elite) in de gaten te houden – een personage gebaseerd op de Spaanse voetballer Rafael Rodríguez Rapún, die tevens Lorca's geliefde was. Hoe meer tijd de twee echter samen doorbrengen, hoe moeilijker het voor Sebastián wordt om zijn groeiende gevoelens voor zijn pupil te bedwingen.
En dan maken we een sprong naar 2017, waar de openlijk homoseksuele schrijver Alberto (Carlos González Morollón) rouwt om een sterfgeval in zijn familie. Hij ontdekt dan een verrassende queer-afstamming waar zijn vervreemde moeder hem nooit over heeft verteld, en stuurt hem op een onderzoeksmissie door de archieven. Onderweg krijgt hij wat hulp van zijn vriend (de queer komiek Julio Torres) en een Amerikaanse historicus, gespeeld door niemand minder dan Glenn Close.
penélope cruz met dietrich-vibes
La Bola Negra is een dramafilm waarin Penélope Cruz een prominente rol speelt. Ze is te zien als Nené Romero, een flamboyante en strijdlustige cupletista (een traditionele Spaanse theater- en cabaretartieste). Critici vergelijken haar uitstraling — compleet met potlood-wenkbrauwen en een onverschrokken houding — met de legendarische Marlene Dietrich.
Nené trekt er tijdens de roerige oorlogsjaren met haar eigen vrouwengroep op uit om de troepen te entertainen. In een van de meest besproken scènes zingt en danst ze zelfs boven op een legertank.
een bijrol voor glenn close
In de film speelt de Amerikaanse topactrice Glenn Close de rol van Isabelle Durand. Haar personage vormt een essentieel ankerpunt in het emotionele slot van de film. Durand is een biograaf die zich vastbijt in de mysteries uit het verleden. Via haar personage wordt de nalatenschap, de poëzie en de verborgen geaardheid van de legendarische Spaanse dichter Federico García Lorca dieper ontrafeld.
La Bola Negra beleefde afgelopen mei zijn wereldpremière op het Filmfestival van Cannes, waar de film enthousiast werd ontvangen. Naar verluidt kreeg de film een staande ovatie van 20 minuten (waarmee bijna een record voor het festival werd verbroken) en wonnen zowel Ambrossi als Calvo de prestigieuze prijs voor Beste Regisseur.
monumentaal kunstwerk
Vrijwel direct werd de film door filmcritici en voorspellers geprezen als ‘een monumentaal kunstwerk’ en ‘een gegarandeerde kanshebber voor een Oscar’. Netflix was het daar duidelijk mee eens, want ze hebben hard gevochten voor de distributierechten van de film en plannen nu een ambitieuze release die La Bola Negra steeds meer tot een van de belangrijkste kanshebbers voor de komende prijzenregen maakt.
De film is vanaf januari te zien in de Nederlandse bioscopen. Bekijk hier alvast de trailer, waarin het lied ‘We’ll Meet Again’ een prominente rol speelt.