Lhbtiq+-jongeren hebben behoefte aan veilige, alcoholvrije plekken om elkaar te ontmoeten
Lees hier het volledige 'Cocktail of Mocktail?'-onderzoeksrapport
Een alcoholvrije ontmoetingsplek waar ze zichzelf kunnen zijn zonder de groepsdruk om te drinken, dat is waar lhbtiq+-jongeren behoefte aan hebben. Nu zijn het voornamelijk plekken waar alcohol wordt geschonken waar ze elkaar ontmoeten, zo blijkt uit het onderzoek ‘Cocktail of Mocktail?’.
Voor veel lhbti+ jongeren is alcohol een onderdeel van hoe zij hun plek in de lhbti+ gemeenschap proberen te vinden. Nieuw onderzoek van COC Nederland, Rutgers en het Trimbos-instituut, gefinancierd door KWF Kankerbestrijding, laat zien dat alcoholgebruik samenhangt met identiteitsvorming, het omgaan met minderheidsstress en het vinden van verbinding met andere lhbti+ jongeren.
veilige ontmoetingsplekken
Tegelijkertijd onderstreept het onderzoek, genaamd ‘Cocktail of Mocktail?’, de behoefte aan veilige, alcoholvrije ontmoetingsplekken waar jongeren zichzelf kunnen zijn en anderen kunnen ontmoeten.
Uit het onderzoek blijkt dat lhbtiq+ jongeren behoefte hebben aan alcoholvrije ontmoetingsplekken waar ze zichzelf kunnen zijn zonder (groeps)druk om te drinken. Ze benadrukken het belang van het behouden en aangaan van sociale connecties, die ze nu voornamelijk opdoen op pekken waar gedronken wordt. Ze willen plekken waar ze samen kunnen komen zonder dat alcohol centraal staat, denk aan lhbti+ buurthuizen, hobbyclubs of sober dance events.
schadebeperking
“Ik kom eigenlijk gewoon weer terug op die derde ruimte, dus gewoon iets wat niet thuis, werk of school is, maar waar je gewoon naartoe kunt gaan en wat niet afhankelijk is van alcohol.” (Citaat uit de Focusgroep Bi+-jongeren)
Daarnaast geven lhbtiq+ jongeren aan dat alcoholpreventie het best kan inzetten op schadebeperking: het verkleinen van de kans op (gezondheids-)schade, en het verminderen van het drinken van alcohol. Jongeren denken dat het helpt als ze geïnformeerd worden over de langetermijnrisico’s, zodat ze zelf bewuste keuzes kunnen maken.
stof tot nadenken
“Dit onderzoek geeft stof tot nadenken en legt bloot waar behoeftes liggen”, zegt Tomas Geling van COC Nederland. “Alcoholgebruik en het nachtleven kan veel plezier, maar ook risico’s brengen. In dit project is de kans op stigmatisering aanwezig. Daarom is het goed dat wij vanuit COC Nederland deze vervolgstappen nemen in nauwe samenwerking met de lhbti+ community.”
Het volledige ‘Cocktail of Mocktail?’-onderzoeksrapport is hier te lezen.