Korte film Tadzio van Erwin Olaf en Frans Franciscus gerestaureerd en te zien bij Eye Amsterdam
Als onderdeel van het programma Queer Power
Tadzio is een korte film van Erwin Olaf en Frans Franciscus uit 1991 en een licht absurdistisch eerbetoon aan de barokke Italiaanse cinema van regisseurs als Visconti en Fellini. Er is nu een gloednieuwe restauratie te zien op de Eye Film Player, de streamingdienst in Eye in Amsterdam, als onderdeel van het filmprogramma Queer Power.
Tadzio is losjes losjes gebaseerd op Death in Venice en werd nagesynchroniseerd in het Italiaans. Het verhaal gaat als volgt:
Op een filmset bereidt een actrice zich voor op de opnamen van een speelfilm. Haar zoontje dwaalt ondertussen door het huis. De rol wordt vertolkt door Aat Nederlof, een acteur met het syndroom van Down. Hij speelt Tadzio, een verwijzing naar Visconti's Death in Venice, waarin de mooie Poolse jongeling Tadzio het hoofd op hol brengt van een oude Duitse componist.
De cast van Tadzio bestaat uit kennissen van Olaf en Franciscus uit het nachtleven van Amsterdam en bevriende makers als acteurs Tosca Niterink, Arjan Ederveen, choreograaf Hans van Manen en regisseur Theo van Gogh (in tennispakje à la Betty Stöve). Ben van Os, de bekende decorbouwer die veel met Peter Greenaway werkte, ontwierp het decor. Marie Kooyman speelt de rol van filmdiva en moeder van Tadzio. Reinier van Brummelen, later de vaste cameraman bij Peter Greenaway en Ben Sombogaart, tekent voor prachtig 16mm camerawerk in een underground stijl.
landhuis oud amelisweerd
De film is opgenomen in het landhuis Oud Amelisweerd als onderdeel van het programma 'Film x Visual Art' waarbij kunstenaars werden uitgenodigd te reageren op het pand. Curator Els Hoek vroeg Olaf en Franciscus uit een film te maken. Voor beiden was het hun eerste film (afgezien van één muziekvideo die Olaf maakte voor La Pat).
Erwin Olaf vertelde over Tadzio in De Groene Amsterdammer: “Ik heb ontzettend veel van Visconti geleerd. Dat najagen van schoonheid, zo bedwelmd te raken, dat kan ik me heel goed voorstellen. Maar ook de manier waarop hij zijn verhaal in beeld bracht, zo uitgekiend, zo op de rand van perfectie.”
queer power
Tadzio is voor 2 euro te zien in de player van filmmusuem Eye in Amsterdam, als onderdeel van het programma Queer Power. Meer informatie over Tadzio en de andere films uit dit programma is te vinden op de website van Eye Amsterdam.